Helsinská deklarace
75. valné shromáždění Světové lékařské asociace (WMA) se konalo ve finských Helsinkách od 16. do 19. října 2024.
Nejdůležitějším bodem jednání bylo oficiální završení procesu revize Helsinské deklarace, která je jedním z nejdůležitějších světových dokumentů v oblasti biomedicíny. Revize, která reflektuje změny v medicíně i ve společnosti, k nimž došlo od roku 1964, byla jednomyslně přijata symbolicky právě v Helsinkách, tedy v místě, kde před šedesáti lety spatřil světlo světa původní text.
Helsinská deklarace je klíčovým dokumentem, neboť definuje etické zásady pro lékařský výzkum zahrnující lidské účastníky. Jednomyslnému přijetí valným shromážděním předcházelo 30 měsíců intenzivní úsilí pracovní skupiny pod vedením bývalého prezidenta Americké lékařské asociace dr. Jacka Resnecka jr.
Revize Helsinské deklarace z roku 2024 poskytuje zvýšenou ochranu zranitelným skupinám obyvatelstva, větší transparentnost klinických zkoušek a pevnější závazky ke spravedlnosti a rovnosti ve výzkumu.
Podstatné změny v Helsinské deklaraci lze rozdělit do dvou oblastí:
- Začlenění, respekt a ochrana zaměřená na účastníky, včetně uznání zranitelnosti účastníků, výzvy k zapojení komunity, prosazování globální spravedlnosti, získávání informovaného souhlasu a používání terminologie srozumitelné účastníkům.
- Přínos a hodnota výzkumu, včetně snahy o rovnováhu prospěchu pro zdraví jednotlivce a veřejného zájmu, tedy veřejného zdraví. Prosazování vědecké přísnosti a integrity a uvážené rozdělení přínosů, rizik a zátěže.